כיצד לשמור על ציור ישן?

ניווט מהיר

תמונות או ציורים ישנים לא יכולים להחזיק מעמד במשך הרבה מאד זמן וחשוב מאד לדעת איך לשמור עליהם. הם עלולים להיפגע מתנאי מזג אוויר או סביבה שבהם הם נמצאים וכמובן שתזוזה שלהם או אחסונם בסמיכות לכל מיני פריטים אחרים יכולים גם כן לגרום להם נזק. יחד עם זאת, הציורים יכולים גם להיות מלאי ערך רגשי ורצון לשמור ולהגן עליהם ככל האפשר. נשאלת השאלה – כיצד לשמור על ציור ישן? איך ממשיכים להחזיק בציור או התמונה אך תוך כדי גם שומרים עליהם לבל ייגרם להם נזק חמור או בעייתי? כיום, בזכות עידן הדיגיטציה, יש מגוון רחב של אפשרויות לשחזר או אפילו להעתיק בצורה מקובלת, חוקית ומוסדרת ציורים ישנים על מנת לשמור אותם ולהפוך אותם לכאלה שאי אפשר יהיה להרוס או לקלקל. חשוב וכדאי להכיר את השיטות האלה.

 

שיטות לשמירה על ציורים ישנים

השיטה המוכרת והפופולרית ביותר כיום בתחום זה היא רפרודוקציה. מדובר בעצם מעין שחזור מדויק של הציור או התמונה באופן שכולל אפילו כתמי או סימנים על הנייר או חומר הגלם. את הרפרודוקציה אפשר לבצע על ידי תוכנות ממוחשבות או צילום מדויק והתוצאה תהיה מפתיעה בדיוק ובדמיון שלה לציור המקורי. יש הרבה מאד שקט נפשי שמתקבל כאשר רואים את התוצאה של תהליך הרפרודוקציה, שכן עד אז יש לא מעט חשש שקשור באי הוודאות איך יתקבל השחזר. בפועל אפשר יהיה להיווכח שמדובר בשחזור מדויק עד מאד שאפילו בעלי הציור המקורי יתקשו להבחין בינו לבין השחזור. כיום מקובל מאד לבצע את התהליך הזה על פריטי אומנות בעלי ערך גבוה או כאמור – תמונות וציורים שיש להם ערך רגשי גבוה ורוצים לשמור עליהם לבל ייפגעו מנזקי הזמן שחולף ומותיר את אותותיו.

 

למה אנשים מחפשים דרכים כיצד לשמור על ציור ישן?

הדילמה בין העבר לעתיד קיימת בכל תחום מתחומי החיים. האם לא להשאיר את העבר מאחור ולהתרכז במה שעתיד לבוא? יש אסכולות שונות בחברה הכללית שגורסות כך או כך ולכל אדם תהיה הדעה האישית שלו בנושא זה. מצד אחד, ציור ישן אולי סיים את תפקידו והגיע הזמן למצוא את הדרך לאחסן אותו למשך תקופה ארוכה, אולי אפילו עד סוף החיים. מצד שני, כנראה שמדובר בציור חשוב, מהותי וכזה שיש בו ערך רגשי עמוק אם רוצים לשמור עליו ולא ממהרים להיפטר ממנו. בעזרת אותן טכנולוגיות מתקדמות אפשר גם לשמור את הציור וגם להגן עליו מפני פגעי הזמן. בכות עידן הדיגיטציה סביר מאד להניח שעם הזמן אפשר יהיה לראות עוד ועוד שיטות להגן על ציורים ולשמור עליהם וגם הן תהפוכנה להיות מבוקשות ופופולריות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר