כל מה שצריך וכדאי לדעת על מאניה דיפרסיה

ניווט מהיר

אנשים רבים חווים לעתים שינויים במצבי הרוח, אבל יש אנשים שחווים שינויים אלו באופן שונה. עבור אנשים עם מאניה דיפרסיה, הרגשות המוגברים ומצבי דיכאון מתרחשים לעתים כל כך קרובות, ובעוצמות כל כך אינטנסיביות, עד שהם מפריעים לחיי היומיום. מה שמאפיין את המחלה הזו הם שינויים קיצוניים במצב הרוח שמבוססים על תקופות. כלומר זה לא שמישהו פעם אחת ב“היי“ ויום למחרת ב“דאון“. מדובר בתקופות של כמה חודשים והמחלה גם באה בכל מיני רמות. שאדם נמצא במאניה הוא חווה מצב רוח מרומם או כעסני באופן מאוד קיצוני, עד כדי שמצב זה גורם לפגיעה בו. בנוסף, שאתם במאניה הוא עסוק כל הזמן בפעילויות מהנות,  לעתים אף מסוכנות כמו הימורים או יחסי מין שאינם מוגנים ולא רוצה לישון. במצב של דיפרסיה, הכל מתנהל הפוך. האדם נוטה לדיכאון והסתגרות.

מה עושים שיש הופעת תסמינים של המחלה?

מאניה דיפרסיה היא הפרעה שכיחה וניתנת לטיפול. אם אתם או אדם קרוב אליכם סובל מההפרעה, מערכת תמיכה מקיפה שמוצעת על ידי הוסטלים לנפגעי נפש, מסייעת להבטחת ניהול מוצלח של הסימפטומים. מאמר זה מציג את כל מה שצריך וכדאי לדעת על מאניה דיפרסיה.

הבנת מאניה דיפרסיה

הפרעה זו היא מצב בריאותי נפשי חמור שמוביל לשינויים במצב הרוח. ההפרעה מורכבת ממצבים דיכאוניים כמו גם מאפיזודות של מאניה. במהלך התקפי מאניה, אנשים מרגישים כאילו הם בשיא, ויש להם כמויות קיצוניות של אנרגיה. בהתקפי דיכאון, אנשים חווים תחושות של עצב או אדישות.

בנוסף לשינויים במצבי הרוח, הפרעת מאניה דיפרסיה גורמת לשינויים ברמות המיקוד ובפעילות. אנשים עם ההפרעה, שאינם מטופלים, עלולים להתקשות בביצוע משימות יומיומיות. ההפרעה עלולה להשפיע על השינה, ההערכה העצמית, התיאבון והריכוז.

אנשים עם ההפרעה עלולים גם לסבול מבעיות בריאות גופניות, כגון מיגרנות, לחץ דם גבוה, כאב בחזה והתקפי לב. קיימים סוגים שונים של הפרעות מאניה דיפרסיה, והמצב עלול להשפיע על כל אדם באופן שונה.

הסוגים העיקריים של ההפרעה

למרות שכל צורה של מאניה דיפרסיה מובילה לשינויים במצב הרוח וברמות האנרגיה, לכל סוג של הפרעה יש מאפיינים משלה:

הפרעת מאניה דיפרסיה בדרגה I

הפרעה זו בדרגה I היא הסוג ה"קלאסי" של ההפרעה, עם התקפי מאניה ודיכאון. ההפרעה מאופיינת באפיזודה מאנית אחת או יותר שנמשכת לפחות שבוע או מובילה את האדם לפנות לטיפול רפואי. התקף מאניה כרוך במצב רוח מוגבר או עצבני, שעשוי לכלול אנרגיה מוגברת, ירידה בצורך בשינה, מחשבות מואצות, הערכה עצמית מוגברת, דיבור מהיר ושינויים בתיאבון ובריכוז.

אנשים עם הפרעה זו בדרגה I עלולים לחוות גם התקפי דיכאון, ולעתים הם חווים תסמינים דיכאוניים ומאניים בו זמנית, מה שנקרא "אפיזודה מעורבת". חלק מהאנשים עם ההפרעה חווים גם תסמיני פסיכוזה במהלך התקף מאניה או דיכאון. פסיכוזה, או אובדן קשר עם המציאות, מובילה את האדם להטיל ספק במה שאמיתי ומה שלא.

תסמיני פסיכוזה כוללים אמונות או תפיסות חריגות, כמו אמונה בדברים שאינם נכונים או ראיית או שמיעת דברים שאחרים אינם רואים או שומעים.

מאניה דיפרסיה בדרגה II

הפרעה זו בדרגה II מוגדרת באמצעות התקפי היפומאניה, או מצב תודעתי אנרגטי יוצא דופן שמשפיע על מצב הרוח, מחשבות והתנהגויות. האפיזודות המאניות אינן חמורות כמו בהפרעה בדרגה I. הן עשויות להיות גם קצרות יותר מאשר האפיזודות המאניות בדרגה I.

בעוד שהתסמינים מופחתים בהשוואה להפרעת מאניה דיפרסיה בדרגה I, אנשים שסובלים מההפרעה בדרגה II עשויים לחוות גם פסיכוזה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר