כל מה שרצית לדעת על טורט תסמינים וטיפול

ניווט מהיר

תסמונת טורט הינה הפרעה נוירו התפתחותית המאופיינת בתסמינים שהינם טיקים בלתי רצוניים בעוד שאותם טיקים יכולים להיות מוטוריים פשוטים, מוטוריים מורכבים או טיקים ווקאליים בדמות של השמעת קולות בלתי רצוניים וגם טיקים בפנים. הטיקים הפשוטים הינם טיקים שמפעילים שריר אחד בודד כאשר לעיתים הוא יכול להיות מצמוץ לא רצוני או כל תנועה אחרת של אחד משרירי הפנים למשל. הטיקים המורכבים יפעילו בדרך כלל קבוצה של מספר שרירים ויכולים להופיע בחגורת הכתפיים, בידיים או ברגליים בעוד שטיקים ווקאליים ישמיעו כאמור קול בלתי רצוני.

 

טורט תסמינים

בראש ובראשונה הגורם המרכזי לתסמונת הוא לחץ נפשי כלשהו על האדם שלוקה בתסמונת הזו או קושי רגשי כזה או אחר. מחקרים הוכיחו כי גם קיים מעבר של התסמונת באמצעות גנטיקה כך שהיא יכולה לעבור בתורשה במשפחה. אנשים הלוקים בתסמונת חווים קושי חברתי לאור אותם טיקים דבר שיכול להעמיק את התחושות של חוסר בטחון עצמי וחוסר הערכה עצמית שעלולים להיות מראש הסיבה לאותם טיקים. טיפול רגשי לילדים עשוי לסייע בשילוב עם הטיפול בטורט.

מהו הטיפול בתסמונת טורט?

כיום לרפואה אין תרופה לתסמונת טורט והטיפול בה מתרכז בעיקר באספקט הרגשי של המטופל על מנת להתמודד בצורה טובה יותר עם הטיקים ועם ההשפעות שלהם. קיים טיפול תרופתי אך משתמשים בו רק במקרים קשים מאוד של התסמונת עקב תופעות הלוואי שלו. עיקר הטיפול כפי שציינו מתרכז בצד הפסיכותרפי וניתנים למטופל כלים להתמודד עם הטיקים שמקנים לו מיומנויות לשיפור השליטה על ההתנהגות. כיום ישנם טיפולים שנמצאים בבדיקה כמה הם יעילים בהפחתת התסמינים של התסמונת כמו למשל טיפול באמצעות קנאביס רפואי וגם טיפול באמצעות גירוי עמוק של המוח אך אלו עדיין נמצאים בתהליכי מחקר ואינם הוכחו כיעילים באופן חד משמעי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר