אילו מחלות נפש קשות קיימות והאם ניתן לטפל בהן

ניווט מהיר

מחלות נפש קשות מסוימות אינן קלות לאבחון, אבל רופאים מבצעים סדרת בדיקות כדי להגיע לאבחנה מדויקת ולקבוע את הטיפול המתאים. ככל שמתקבל יותר מידע, כך איש מקצוע מתחום בריאות הנפש מבין מה הסימפטומים עשויים לייצג.

התסמינים שמגדירים כל מחלת נפש, כמו למשל מאניה דיפרסיה, משמשים את אנשי המקצוע בתחום בריאות הנפש לאבחון מצבים נפשיים וקביעת תוכנית הטיפול המתאימה. הטיפולים הזמינים כוללים טיפולים פסיכולוגיים, פסיכותרפיה או טיפולי אשפוז.

סוגי מחלות נפש קשות

מחלות הנפש הקשות העיקריות הן:

הפרעות נוירו התפתחותיות

מחלות אלו מכסות מגוון רחב של בעיות שמתחילות בדרך כלל בילדות, במקרים רבים לפני גילאי בית הספר היסודי. דוגמאות כוללות הפרעות על הספקטרום האוטיסטי, הפרעות קשב וריכוז והפרעות למידה.

ספקטרום סכיזופרניה והפרעות פסיכוטית שונות

הפרעות פסיכוטיות גורמות לניתוק מהמציאות, כמו אשליות, הזיות וחשיבה ודיבור שאינם מאורגנים. הדוגמא הבולטת ביותר היא סכיזופרניה, אם כי סוגים אחרים של הפרעות עשויים להיות קשורים לפעמים לניתוק מהמציאות.

הפרעות מאניה דיפרסיה והפרעות נלוות

הפרעות אלו כוללות התקפים מתחלפים של מאניה, שמאופיינים בפעילות מוגזמת, אנרגיה והתרגשות, ואז דיכאון.

הפרעות דיכאון

הפרעות אלה מתבטאות בהשפעות על הרגשות, כגון רמת העצב והאושר, ועלולות לשבש את יכולת התפקוד. דוגמאות כוללות הפרעת דיכאון מג'ורי והפרעות מצב הרוח.

הפרעת חרדה

חרדה היא רגש שמאופיין בציפייה לסכנה עתידית, בשילוב עם דאגה מוגזמת. הפרעה זו עשויה לכלול התנהגות שמטרתה הימנעות ממצבים שגורמים לחרדה, והיא מתבטאת בהפרעת חרדה כללית, הפרעת פאניקה ופוביות.

הפרעות אובססיביות קומפולסיביות והפרעות נלוות

הפרעות אלו כרוכות בעיסוקים או אובססיות ומחשבות ופעולות שחוזרות על עצמן. הן מתבטאות בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת אגירה והפרעת משיכת שיער, שנקראת טריכוטילומניה.

הפרעות שקשורות לטראומה ולמצבי לחץ

אלו הן הפרעות הסתגלות שמתבטאות בקושי בהתמודדות במהלך או לאחר אירוע חיים מלחיץ. הן מתבטאות בהפרעת דחק פוסט טראומטית, והפרעת דחק חמורה.

הפרעות דיסוציאטיביות

אלו הן הפרעות שמתבטאות בהפרעה בתחושת העצמי, כמו הפרעת זהות דיסוציאטיבית ואמנזיה דיסוציאטיבית.

הפרעות אכילה

הפרעות אלו כוללות הפרעות שקשורות לאכילה שמשפיעות על תזונה ובריאות, כגון אנורקסיה נרבוזה והפרעות אכילת בינג'.

הפרעות שקשורות לחומרים והתמכרות

אלה כוללות בעיות שקשורות לשימוש מופרז באלכוהול, קפאין, טבק, סמים והפרעת הימורים.

הפרעות אישיות

הפרעת אישית כוללת דפוס מתמשך של חוסר יציבות רגשית והתנהגות שאינה בריאה שגורמת לבעיות בחיים ובמערכות היחסים. דוגמאות כוללות הפרעות אישיות גבוליות, אנטי חברתיות ונרקיסיסטיות.

טיפולים

הטיפול תלוי בסוג מחלת הנפש, חומרתה וגישת הטיפול המתאימה ביותר. במקרים רבים, שילוב של טיפולים עובד באופן הטוב ביותר.

במקרים רבים, גישת צוות מתאימה כדי לטפל בכל הצרכים הפסיכיאטריים, הרפואיים והחברתיים של המטופלים, וגישה זו חשובה במיוחד עבור מחלות נפש קשות, כמו סכיזופרניה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר