מחלות ראומטיות בילדים – מבוא להורים

ניווט מהיר

כהורים, תמיד קיימת אצלנו ההתלבטות לגבי מתי תסמינים מסוימים המופיעים בגופם הפיזי של ילדנו מחייבים מאיתנו לגשת לרופא ילדים או רופא מומחה אחר – ומתי מדובר פשוט בתהליך התפתחות תקין של הילד. קיימות הרבה מחלות ראומטיות בילדים, ביניהן קדחת ים תיכונית, פאפא, קוואסקי ועוד. לעיתים מדובר בכאבים או מצבים שמופיעים רק אצל חלק מהילדים כמו פלטפוס, גמישות יתר, כאבי מפרקים, כאבי גדילה ועוד.

מחלות ראומטיות בילדים

סימנים למחלות ראומטיות בילדים

דלקת מפרקים של גיל הילדות מכונה גם JIA – Juvenile Idiopathic Arthritis. המחלה מכילה בתוכה 7 תתי מחלות שונות ובכולן הילד מפתח דלקת בלפחות מפרק אחד. הדלקת נמשכת לפחות שישה שבועות. יש גם דלקות המאפיינות 4 מפרקים ויותר מזה. מדובר במחלה אוטואימונית, בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את הגוף עצמו במקום חיידקים או וירוסים. זוהי דלקת כרונית המובילה בין השאר לנפיחות, כאבים קבועים או בתנועה, אדמומיות של המפרק, חום מקומי והגבלה בתנועה. הדלקת יכולה להופיע כבר החל מהשנה הראשונה של הפעוט ועד גיל 16.

מדוע הדלקת מתפתחת בגופם של הילדים?

להיווצרות המחלה יש מגוון סיבות. למשל, פעמים רבות הדלקת נוצרת כתוצאה ממטען גנטי מסוים של החולה. גם גורמים סביבתיים, מצבי סטרס ומועקה יכולים להוביל להיווצרות של הדלקת.

כיצד מאבחנים את הדלקת?

האבחון משלב תשאול רפואי של ראומטולוג המומחה במחלות ילדים, בדיקה גופנית, בדיקת ANA וצילומי מפרקים כגון תהודה מגנטית או MRI.

איך מטפלים במחלות ראומטיות בילדים?

הטיפול נועד להקל בתסמיני המחלה, לשפר את תפקוד המפרקים ולמנוע נזק נוסף. הוא כולל שילוב בין תרופות נוגדות דלקת, פעילות גופנית ולעיתים – המלצה על ריפוי בעיסוק וטיפולי פיזיותרפיה. בנוסף, ייתכן וכדאי אף לנסות טיפול טבעי למחלות הראומטיות, כלומר – לבנות תכנית המשלבת רפואה אלטרנטיבית יחד עם הרפואה הקונבנציונלית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
מחלות ראומטיות בילדים
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר