מהי בוררות בנושא נדל“ן ואיך היא מתבצעת בפועל?

ניווט מהיר

אמנם לא הרבה אנשים מודעים לכך, אבל יש המון עסקאות הדורשות בוררות בנושא נדל“ן ועסקאות בתחום הזה. מי שלוקח חלק בתהליך הם קבלנים, יזמים, רוכשי נדל“ן פוטנציאליים, בעלי נכסים הנמצאים בתהליכים הקשורים לבניה ושיפוצים ועוד. מדובר בפתרון יעיל המסייע לפתור סכסוכים מחוץ לבית המשפט וכך לייעל תהליכים, לחסוך זמן יקר ולפעמים מאות ואף מליוני שקלים. בדומה להליכי בוררות בתחומים אחרים, התהליך חייב להיעשות כאשר כל הצדדים מסכימים על כך. גם ההחלטה לגבי האם הצדדים יכולים לערער על הפסיקה של הבורר חייב להיקבע מראש ולהיות מוסכם. אחד היתרונות המרכזיים של הליך בוררות בנדל“ן הוא בכך שאפשר להגיע להחלטה הרבה יותר מהר, בהשוואה לכל תאריך אחר באופן מהיר ובעלות יחסית לא גבוהה ללא מעורבות של בית משפט.

 

כיצד מומלץ לבחור משרד עורכי דין להליך בוררות

אנדה פריאלניק – ארכיטקטית ושמאית מקרקעין ממליצה לבחור משרד המתמחה בשמאות, מקרקעין, נדל“ן והגשה של תכניות לזכויות בניה. משרדים המשלבים בין מקצוע שמאות מקרקעין לבין ארכיטקטורה מקבלים יתרון משמעותי במגוון של פרויקטים בהשוואה למשרדים שלא משלבים בין המקצועות. בנוסף, במשרדים כאלה הדיון נעשה בפני בורר שהוא מוסמך וגם שמאי מקרקעין בעל התמחות בתחום חוסך עבור הלקוח המון כסף על עורך דין, על שמאי והוצאות הקשורות לבתי משפט. יתרון נוסף קשור לזמנים. כלומר, ברגע שבוחרים משרד המתמחה בשני התחומים, כל התהליך מתקצר באופן משמעותי ולרוב אין צורך לבצע בירורים ולהזמין בעלי מקצוע נוספים הקשורים לתהליך. חשוב לבחור משרד מקצועי, עם המלצות, המתחייב לעבוד בשקיפות מלאה מול הלקוח, מגן ונאמן לו. ניתן לדבר עם אנשים שמכירים שעשו עסקאות נדל“ן או היו חלק מתהליך כזה ולפי זה לבצע את הבחירה.

אילו תחומים ונושאים מטופלים בתהליך בוררות נדל“ן?

למעשה, כמעט כל נושא שקשור לעסקאות מקרקעין ונמצא תחת מחלוקת יכול להיפטר באמצעות תהליך של בוררות נדל“ן. בין הנושאים המרכזיים שמטופלים בתהליך זה הם: פרויקטים הקשורים לתחום של פינוי בינוי, פרויקטים הקשורים להסכמים בתחום של תמ“א 38, עסקאות נדל“ן כמו למשל אי הסכמות הקשורות לערך של הקרקע, חכירה של קרקעות, מכירה של קרקעות, חכירה של קרקעות, ניסוח של הסכמי שותפות ו/או יזמות בתחום, תהליכי תכנון ובניה, מיסוי נדל“ן, התקדמות בתהליך בניה ועוד.

 

החשיבות של גישור מחלוקות וסכסוכים בתחום הנדל“ן

המשמעות של סכסוכים ומחלוקות בתחום זה היא בעלת השפעה גבוהה בעיקר בהיבט הכלכלי. כל יום בו הצדדים לא מסכימים יכול לעכב קשת רחבה של תהליכים וחתימה על עסקאות, מה שלמעשה משפיע בהיבט הכלכלי ומהווה פגיעה של ממש בחלק או בכל הצדדים. לעתים פשרה מהירה עדיפה בהרבה על כל דבר אחר.

 

מה הסיבות לכך שלרוב התהליך פשוט עובד?

חשוב לזכור כי שפונים בצורה פרטנית לתהליך של בוררות וגישור, הדבר לא מחייב את הצדדים לקבל את הפתרונות שהבורר מציע. יחד עם זאת, הדבר מעניק תחושה טובה ורצון חיובי לצדדים שמעוניינים לרוב לסיים את התהליך בצורה הוגנת ומהירה תוך מציאת פתרונות פרקטיים כאשר הצרכים של כל הצדדים מועלים לשיח. לא פעם קבלנים, יזמים ורוכשי נכסי נדל“ן פוטנציאלים בוחרים להכניס לחוזי העסקאות סעיפי בוררות בכדי שכל מחלוקת, ריב או סכסוך שעלולים להיווצר ילכו לכיוון של פתרון מהיר והגיוני בצורה מקצועית. בשונה מפניה עצמאית, במצב כזה הצדדים כן מחוייבים לקבל את הפתרונות המוצעים על ידי איש מקצוע ולהגדיר מראש את הבורר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר