דלקת מפרקים של גיל הילדות – כל מה שרציתם לדעת

ניווט מהיר

דלקת מפרקים של גיל הילדות מלווה במגוון תסמינים אשר משתנים מילד לילד. תסמינים הנמשכים למעלה משישה שבועות יובילו לסדרה של בדיקות שיסייעו להבין האם אכן מדובר בדלקת מפרקים אידיופטית ובאיזה סוג של המחלה מדובר. יש 7 צורות של דלקות מפרקים בגיל הילדות וכל סוג עומד בפני עצמו ושונה מבחינה קלינית ואפשרויות ההחלמה העתידיים.

 

סימנים של דלקת מפרקים של גיל הילדות

הסימנים של הדלקת יהיו על פי המרפק הפגוע. למשל, אם יש למישהו פגיעה במפרק ברגל כמו קרסול או ברך אז אותו ילד או ילדה יצלעו וזה תהיה האבחנה בשילוב של כאבים. נוקשות בוקר היא עוד משהו שמאוד מאפיין את המחלה הזו, כלומר שילד קם מהשינה בדקות הראשונות או בזמן ממושך יותר הוא נוקשה ומתהלך יותר בכבדות עד שהשרירים מתחממים והוא חוזר ללכת רגיל. אם הפגיעה במפרקי הידיים כמו האצבעות למשל, התסמינים כוללים חוסר יכולת לאגרף את היד, נפיחות, שימוש פחות בידיים, כתיבה איטית. מה שחשוב הוא משך הסימנים. הרבה פעמים יש מצב של דלקת חריפה ואז באופן תגובתי למספר שבועות. בכל מקרה של הופעת תסמינים יש לקבוע ביקור אצל ראומטולוג ילדים כדוגמת גיל אמריליו.

דלקת מפרקים אצל ילדים – כדאי לדעת

הכי חשוב באבחון הוא הרופא אליו אתם פונים. זה חייב להיות ראומטולוג שהוא מומחה לאבחון מחלות הקשורות למפרקים, רקמות ומחלות חיסון עצמי. במצב של דלקת מפרקים, אבחון בשלבים המוקדמים של המחלה מאוד חשוב ועשוי לסייע למנוע נזקים בלתי הפיכים.

 

בבדיקה פיזית ניתן לדעת האם מדובר רק בכאבים מה שנקרא ארטרנגר או דלקת ממש שבאה לידי ביטוי בנפיחות או כתוצאה מנוזל במפרק או משום שהקרום במפרק התעבה. אם יש רגישות במפרק זה גם סימן של מחלה והגבלה בתנועה מעידה על כך גם כן.

 

איך מטפלים?

תלוי מאוד בחומרת הדלקת ובסוג שלה. לעתים מדובר בטיפול תרופתי, לפעמים פיזיותרפיה, לפעמים שילוב שלהם. לעיתים כשתופעות המחלה קשות או משבשבות את מהלך החיים של הילד, כדאי לקבל גם טיפול רגשי לילדים באופן משלים.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר