כיסוי ראש לנשים מאיפה הכל התחיל? ואיך הוא הפך לפריט אופנתי?

ניווט מהיר

קריאה והסתכלות אחורה מגלות כי המנהג של כיסוי ראש לנשים לא מגיעה ממקום של דרישה בתנ“ך או ממקורות אחרים. מה שכן ניתן לגלות הוא שהמקום היחיד בו מתארים את המנהג שכולל איסוף של השיער קיים ב“חוק האישה הסוטה“, המעיד על ניאוף ומזה אנחנו בעצם לומדים שנשים דתיות, שומרות מסורת או אפילו נשים חילוניות מכסות את שיער ממקום של שמירה על נאמנות מינית. אם הולכים עוד יותר אחורה מגלים כי בעצם הכל התחיל אי שם באלות המפורסמות והגדולות, אותן אלות שחבשו על הראש שלהן כתרים. משם המשיכה התרבות הפטריאכלית ששם הנשים שינו את המשמעות של הכתרים, המצנפות והפכו אותם דווקא לסוג של סמל המעיד על נחיתות נשית.

 

כיסוי ראש במזרח

בהודו וגם בתרבות הערבית הנשים אבל בעיקר הגברים המסורתיים מניחים על ראשם טורבן. הטורבן הוא כיסוי ראש אסייתי שמיוצר מפיסה של בד ויש כל מיני סוגים של טורבנים ששונים אחד מהשני באורך שלהם ובסוג הבד. הסיקים בהודו לובשים את הטורבן אחרי שהם טובלים לצורכי היטהרות.

 

כיסוי ראש בתרבות הערבית

לטורבן יש חשיבות מאוד גבוהה ופעם הערבים היו לובשים טורבנים שהיו מסמלים עבורם סוג של מקור לגאווה המעיד על האמונה שלהם. אם מישהו היה לוקח את הטורבן זה היה מעשה משפיל ואם מישהו נוגע למישהו בטורבן, מדובר באקט מעליב. תפקידו של הטורבן פרט לנושא הדתי הוא לשמור על העיניים ועל הראש מפני השמש והחום.

 

חזרה ליהדות

אז כמו שכבר אמרנו, בתורה אין אף תזכורת לגבי דרישה עבור נשים לכסות את השיער שלהן. המקום היחיד שבו זה מתואר הוא ספר במדבר ה‘ י“ח, מה שנקרא ”חוק האישה הסוטה“ שם כתוב "וְהֶעֱמִיד הַכֹּהֵן אֶת הָאִשָּׁה לִפְנֵי ה' וּפָרַע אֶת ראשׁ הָאִשָּׁה“. מה אפשר ללמוד על זה? שלפני כן השיער היה אסוף וזוהיא בעצם הדרך של נשים שהן כשרות. בדורות יותר מאוחרים אפשר להבין על מצוות חובת כיסוי ראש לנשים. המנהג התפתח והיום מדובר בסוג של הצהרה. אישה שחובשת כיסוי ראש היא אישה היא אישה נשואה, צנועה ששומרת את עצמה לבעלה ויש בזה משהו מאוד מכבד ויפה. למעשה, כל אחת יכולה היום לקחת את זה לכיוונים שלה ויש כל מיני דעות לנושא הזה של כיסוי ראש.

מדוע הטרנד של כיסוי ראש כבש גם נערות ונשים חילוניות?

מגזינים ואתרים העוסקים בתחום האופנה מציגים סוגים שונים של מטפחות ראש. מדובר למעשה בחלק בלתי נפרד מהחיבור של כל אישה גם למראה שלה וגם למהות שלה. היום מעצבות דתיות רוצות להשתוות לכל מה שקורה בעולם וזה הפך לסוג של טרנד שאי אפשר לעצור אותו. חנויות בתל אביב משלבות על המדפים שלהן מטפחות עם גופיות וזה גם לא מנהג ששייך אך ורק לדתיות. זה צבעוני, זה מלא בסטייל, זה מגיע בשלל של הרכבי בדים וזה משדרג את הלוק.

 

מדובר באקססורי ממש כמו חגורה או תיק שמוסיף סוג של צבעוניות ללוק שלנו. יש גם כל מיני סוגים של קשירות כמו למשל קשירות יותר גבוהות, קשירות מבדים מיוחדים כמו קטיפה למשל. השילוב בין הצבעוניות למרקמים ולבדים השונים הוא שילוב שיוצר לוק מנצח. היום ניתן להשיג מטפחות ראש שמתאימות למגוון רחב של סגנונות החל מלבוש של היום היום, דרך לבוש לערב כמו למשל בגד לחתונה ועד סתם בגד רגיל ונוח לזמן שנמצאות בבית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר