האם דלקת בקיבה מסוכנת?

ניווט מהיר

בקיבה שלנו שוררים תנאים חומצתיים במיוחד, שנועדו לבצע טיפול ראשוני במזון לאחר בליעתו, רגע לפני שהוא עובר לספיגה מולקולארית לאורך המעיים. מאחר והקיבה מקבלת באופן ישיר מזון מהעולם החיצון, היא גם אמורה לנטרל מזהמים כאלו ואחרים, והתנאים החומציים ששוררים בה הם אלו שמאפשרים לבצע זאת בצורה יעילה. אלא שלעיתים אותם תנאים עלולים לפעול גם נגד הקיבה עצמה, מה שעשוי להתבטא בגסטריטיס, שהיא למעשה דלקת בקיבה. האם מדובר במצב מסוכן? על זאת נענה מייד.

 

דלקת בקיבה – מדוע הדבר נגרם? ומהם התסמינים?

הקיבה שלנו בנויה מכמה שכבות, אחת מהן היא רירית הקיבה שמצפה אותה ואחראית על הפרשת החומצה בה, כמו גם על ההגנה על השכבות שנמצאות מתחתיה מפני התנאים החומציים באיבר זה. לרירית הקיבה יש מנגנוני הגנה נגד תנאי החומציות בקיבה, אך כאשר הם נפגעים היא נחשפת, מה שעלול לגרום לדלקת. הסיבות להופעת דלקת בקיבה יכולות להיות על רקע חיידקי (למשל, חיידק הליקובקטר פילורי), נגיפי, פטרייתי, ריפלוקס כרוני, מחלה אוטואימונית ועוד. התסמינים המרכזיים של גסטריטיס הם כאבים ברום הבטן, תחושת מלאות ללא קשר לגודל הארוחה שצורכים, בחילות והקאות, גזים, קשיי עיכול, חוסר תיאבון ובמקרים קשים גם דימום מהקיבה שמתבטא בצואה שחורה והקאת דם. התסמינים יכולים להתבטא יחד או בנפרד, לחלוף כלא היו או להישאר בצורתם הכרונית ולחייב פנייה לאבחון ולטיפול.

 

הסיבוכים האפשריים של גסטריטיס

כאשר ישנה דלקת בקיבה, מערכת החיסון פועלת על מנת לנסות ולהשמיד את מה שגורם לכך, מה שיוצר הצטברות של מוגלה במקום ובשל התנאים החומציים שבקיבה, פצע שקשה לרפא. פצע זה קרוי כיב וידוע גם תחת השם אולקוס ובמידה והוא אינו מטופל כהלכה, המצב עשוי להסתבך, מה שיתבטא בדימומים מוגברים ממערכת העיכול, התנקבות של הקיבה (מצב מסכן חיים) ואף חסימה שלה, כתלות במיקום הפצע ומידת החומרה שלו. בנוסף, דלקת שקיימת בקיבה לאורך זמן, הוכחה ככזאת שעשויה לגרום גם לפגיעה גנטית ולהאצת התפתחות ממאירויות במקום, כגון סרטן רירית הקיבה או לימפומה של הקיבה.

 

לכן, אם אתם סובלים באופן קבוע מאחד התסמינים שציינו ובמיוחד מכאבי בטן שאינם עוברים, תחושה קבועה של מלאות, בחילות או הקאות, קשיי עיכול חמורים, צואה דמית או שחורה, עליכם לפנות מייד לרופא ולא לחכות, מאחר וייתכן ומדובר בדלקת חמורה בקיבה שיש לטפל בה ללא דיחוי. טיפול יעיל בזמן יכול לסייע בצורה משמעותית למניעת תסמיני הדלקת וחזרת הקיבה למצב התקין.

כיצד ניתן לטפל בצורה יעילה?

הפנייה הראשונה שלכם צריכה להיות אל רופא הגסטרו, על מנת שיאבחן שאכן מדובר בדלקת בקיבה ואת הסיבות להופעתה. הטיפול הרפואי שיוצע לכם בדרך כלל הוא תרופות להפחתת רמות החומצה בקיבה וטיפול בחיידק ההליקובקטר, במידה והתגלה שהוא הסיבה להתפרצות הדלקת. מעבר לזאת, מומלץ מאוד שתשלבו עם הטיפול הרפואי שתקבלו גם טיפולים אלטרנטיביים למיניהם שהוכחו ככאלה שתורמים רבות לטיפול התרופתי, אינם מתנגשים איתו, אלא מאיצים את הצלחתו. הרפואה הסינית היא דוגמא מצויינת לטיפול שכזה והיא וכוללת מספר שיטות טיפול שמותאמות לכל מטופל באופן אישי.

 

למשל, המלצות תזונתיות נגד גסטריטיס, שימוש בצמחי מרפא וטיפולי דיקור סיני, בעיקר במקרים של תסמינים קשים. הרפואה הסינית מתמקדת באדם כמכלול ובהתאם לזאת הטיפולים שתקבלו יסייעו לכם פיזית ונפשית גם יחד, במטרה להעלים את תסמיני הדלקת במהירות. טיפולי הרפואה הסינית מתאימים לכל אחד ואחת (כולל ילדים ונשים בהיריון), הם אינם כוללים תופעות לוואי כלל וכלל ואינספור מטופלים בכל העולם כבר משתמשים בהם, לא רק נגד דלקת בקיבה אלא גם במקרה של בעיות נוספות הקשורות במערכת העיכול שלהם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר