טיפול רגשי לילדים – מידע חיוני להורה המודאג

ניווט מהיר

כהורים אנו מעוניינים להעניק לילדים שלנו את הטוב ביותר, במטרה שיעברו ילדות מאושרת ויתפתחו בצורה תקינה. יחד עם זאת, ישנם מצבים שאין לנו שליטה עליהם, כגון קשיים רגשיים שמופיעים עם הזמן אצל הילד וגורמים לו לבעיות התנהגותיות שמשפיעות לרעה על החיים בבית ובמסגרות השונות. הדבר החשוב ביותר הוא לא להתעלם מכך מתוך תקווה שהדבר יחלוף מעצמו, אלא לפנות לקבלת טיפול רגשי לילדים בהקדם.

למה נועד טיפול רגשי לילדים?

סוג טיפול זה נועד לעזור לילד ולכם כהורים להתמודד בצורה נכונה עם המצב ולתת לכם כלים מתאימים שישרתו אתכם לאורך הזמן. מחפשים טיפול רגשי לילדכם? להלן מידע מועיל שיעזור לכם להכיר את התחום.

ממה נובעים קשיים רגשיים אצל ילדים? ובמה הדבר מתבטא?

קשיים רגשיים אצל ילדים עשויים להתפתח מגיל קטן ועד גיל ההתבגרות כאשר חלק מהטריגרים לכך הינם חיצוניים ואחרים פנימיים. הקושי רגשי יכול לבוא לידי ביטוי בצורות רבות כגון התנהגות אלימה, הסתגרות והתבודדות, הפרעות אכילה, מגע-יתר, ביצוע מעשים שמוגדרים כשליליים בחברה (גניבות, התחצפויות, אי נכונות לעמוד במוסכמות), אלימות כנגד בעלי חיים, הצקות לאחים, פחד מזרים, חוסר יכולת לגלות עצמאות, חרדת נטישה, הרטבה לילית והרשימה עוד ארוכה מלהכיל.

בשל אותן התנהגויות שאינן נורמטיביות, אותם ילדים הופכים פעמים רבות למנודים חברתית, הם אינם מצליחים בלימודיהם והחיים בבית עם המשפחה אף הם אינם קלים. טיפול רגשי לילדים שכאלה, ורצוי בשלב כמה שיותר מוקדם, יכול לשפר את איכות חייהם באופן ניכר.

כיצד תדעו כי משהו אינו בסדר אצל ילדכם?

כל הורה מכיר את ילדו בצורה הטובה ביותר, כך שאם הינכם מרגישים כי ישנו שינוי קיצוני בהתנהגות הילד שהופך להיות קבוע וממושך, חשוב מאוד לפנות למכון אבחון ולבדוק את העניין לעומק. על פי רוב, יש לפנות אל איש מקצוע כאשר מדובר בתופעה שאינה חולפת מעצמה תוך פרק זמן של 14 ימים. בחלק מהמקרים הילד עשוי להסתיר מכם את מצוקתו הנפשית, כך שההתנהגויות הקיצוניות שהוזכרו לעיל באות לידי ביטוי רק במסגרות החינוכיות למיניהן. על כן חשוב לנסות ולברר מול הצוות החינוכי האם משהו השתנה בהתנהגותו של הילד ולנסות ולהתחקות אחר סיבות שעשויות לגרום לקושי רגשי כלשהו. בין הסיבות השכיחות ניתן לציין אלימות שהילד חווה, לידת תינוק חדש במשפחה, גירושין וכו'.

טיפול רגשי לילדים – כל אפשרויות הטיפול

אך מה זה בעצם טיפול רגשי? ואילו אפשרויות קיימות? ובכן, מדובר למעשה במגוון רחב של טיפולים שניתנים בהתאמה אישית על פי אופיו של הילד, כך שניתן יהיה לתקשר איתו ולגרום לו לשתף פעולה. טיפולים אלו ניתנים על ידי אנשי מקצוע שונים וזאת לאחר אבחון מסודר של הילד באמצעות מדדים פסיכולוגיים אובייקטיביים (מבחנים) וסובייקטיביים. טיפול רגשי לילדים יכול לכלול את אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

  • CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי שמטרתו לעזור לילד להבין את המחשבות שגורמות לו להתנהגויות לא רצויות ובכך לנסות לשלוט עליהן.
  • פסיכואנליזה – טיפולים שמתאימים בעיקר למבוגרים אך כעת מיושמים יותר ויותר בילדים. מקור הטיפול הוא לנסות להתחקות אחר הגורמים הלא מודעים שבאים לידי ביטוי במחשבות וההתנהגויות השליליות של הילד. בשיטה זו משתמשים כאשר המקור לבעיה אינו ברור.
  • טיפול באומנות – ילדים עשויים להתקשות לבטא במילים את מה שעובר עליהם מבחינה רגשית. טיפול באומנות הוכח כדרך יעילה שמאפשרת להם לשחרר מתחים ולשפוך אור על המתחולל בנפשם. לעיתים, תוך כדי היצירה עצמה מוסחת דעתם של הילדים והם מצליחים לדבר ולשתף באופן מוצלח ביותר.

יש לציין כי טיפול רגשי לילדים שבאמת ניתן להפיק ממנו את המיטב, הוא כזה שכולל את כל המשפחה (הורים, אחים) וששיתוף הפעולה של כולם מורגש לכל אורכו.

פסיכולוג מומלץ בגבעתיים – עם מי כדאי להתקשר?

אם אתם מחפשים פסיכולוג ילדים מומלץ בגבעתיים ורוצים להיות בטוחים בבחירתכם, עליכם לבחור באופן מושכל את הקליניקה והנפשות הפועלות בה. תהליכי אבחון מסודרים ומקצועיים, מטפלים אדיבים, מנוסים ומקצועיים עם כימיה בין-אישית טובה ויחסי אנוש מעולים – כל אלו הינם קריטיים להצלחה של כל טיפול רגשי לילדים. ככל שמדובר בבעיות שצצות על רקע לא ידוע, חשוב מאוד לפנות אל פסיכולוג בעל ניסיון עשיר וזאת על מנת לשלול או לאמת הפרעות פסיכולוגיות, פסיכיאטריות או נוירולוגיות אורגניות. מכון מסודר לפסיכולוגיה יציע לכם תחת קורת גג אחת את כל אפשרויות הטיפול וזהו המקום הנכון להתחיל בו את תהליך האבחון והטיפול.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר