הדרדרות בראייה – מה הגורמים ואיך ניתן לטפל

ניווט מהיר

הדרדרות בראייה מתרחשת אצל אנשים רבים עם הגיל או עקב מחלות שונות לאורך החיים. עוד לפני מצב של עיוורון מלא, הידרדרות כזו היא בעלת השלכות רבות על האדם שסובל ממנה. הדבר עשוי להוביל לפגיעה בעצמאות, לפגיעה בכושר להתפרנס ועוד. לכן, באופן מובן, מדובר בתופעה אשר מחייבת טיפול בהקדם. הידרדרות בראייה נגרמת בין השאר כתוצאה ממחלות שונות.

 

הערכה, אבחון וניטור מצב ההדרדרות בראייה

את ההדרדרות בראייה, האדם שסובל ממנה מגלה פעמים רבות בעצמו. הוא עשוי לשים לב לכך, שפעילויות שונות שנסמכות על השימוש בעיניים, פחות ופחות קלות עבורו לביצוע. למשל, קריאת טקסט קרוב בספר או קריאת טקסט רחוק תוך כדי הליכה ברחוב. תחושה סובייקטיבית זו, מספקת רמז חשוב על כך שהמצב מידרדר. בעקבותיה, מומלץ כמובן לגשת לייעוץ מקצועי. בשלב זה, האבחון המקצועי עשוי לבדוק ולהגדיר את המצב במדויק, באמצעות בדיקות ראייה שונות. כך גם ניתן יהיה בהמשך, לאחר טיפול, לבדוק האם ועד כמה השתפר המצב.

מגוון פתרונות

רפואת עיניים היא תחום עתיק מאוד. כיום, נצבר לגביה ידע רב וגם ישנם אמצעים שונים לטיפול ושיפור מצבי ראייה לקויה. משקפיים מספקים דוגמה לאמצעי עזר פשוט יחסית, אשר עשוי להביא הקלה רבה במקרים כאלה. ברפואה המערבית משתמשים בלא מעט תרופות ואף הליכים כירורגיים, לשם ההתמודדות עם הידרדרות בראיה. גם ברפואה הסינית ישנם פתרונות לנושא זה ואף רופאים שמתמחים בכך.

 

כמה דוגמאות

הדרדרות בראייה עשויה לנבוע מסיבות רבות. דוגמה בולטת למחלה אשר גורמת לכך, מספקת מחלת ניוון הרשתית. מחלה זו מביאה לכך, שהיכולת להתמקד בפרטים נחלשת בהדרגה. כתוצאה מכך, נפגעת היכולת לבצע פעולות כמו קריאה. מחלות בולטות נוספות מסוג זה, כוללות גלאוקומה בעין, קטרקט, רטיניטיס פיגמנטוזה ופרסביופיה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר