אטופיק דרמטיטיס מבוגרים לעומת ילדים?

ניווט מהיר

גרד, יובש בלתי נסבל, פריחה- אלו הם התסמינים העיקריים אשר מעידים על אטופיק דרמטיטיס הן אצל מבוגרים וילדים או מה שנקרא גם – אסטמה של העור, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. התסמינים הנפוצים והמוכרים אשר אנשים חווים ומכירים אצל בני אדם שסובלים מאטופיק דרמטיטיס הינם פריחה רצינית ומגרדת בנוסף לעור גוף יבש. איך אטופיק דרמטיטיס מבוגרים נראית לעומת אטופיק דרמטיטיס ילדים? מהי הדרך הנכונה ביותר לטפל במחלה זו? האם ישנה השפעה של תזונה נכונה על המחלה הנ"ל? את כל התשובות נספק לכם בכתבה הקרובה.

מהי אטופיק דרמטיטיס מבוגרים?

אטופיק דרמטיטיס, הינה מעין דלקת כרונית של עור האדם. במרבית המקרים של המחלה היא תופיע כבר בגיל צעיר אצל מרבית האנשים אשר סובלים ממנה.
אסתמה של העור יכול להתבטא בתור פריחה מגרדת בעור, יבשות של העור. חומרים עם סיכוי רב לגירוי העור בנוסף ללחצים נפשיים, יכולים בסבירות גבוהה להגביר את מחלה זו. הטיפול המוצע כיום לאטופיק דרמטיטיס הינו – להמנע מגירוי של העור, לשמור אל עור לח, ובמקרים נוספים ניתן גם טיפול בתרופות. העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס מספקת מידע זמין לגבי איך כדאי להתמודד עם המחלה ולמנוע התפרצויות שלה לאורך זמן.

להלן פירוט של התסמינים המוכרים כיום בעולם לאסתמה של העור

  • פריחה ורגישות בעור
  • גירודים משמעותיים ובלתי נסבלים
  • יבשות כללית בעור
  • בהתקפים רציניים של המחלה, מופיעות נקודות אדומות בגוף, לעתים קרובות בנוסף לשלפוחיות ו/או גלדים בגוף.

חשוב להבין כי אנשים הסובלים מהמחלה- תינוקות, ילדים, בני נוער, מבוגרים ואפילו קשישים נפגעים ממנה בצורה ניכרת והיא פוגעת באיכות החיים שלהם ובתפקודם היומיומי. אותם אנשים לא יכולים לעתים ללכת בחופשיות למקומות כמו שפת הים, בריכה חופשות קיץ, חדרי כושר וכדומה. אותם אנשים צריכים להקפיד על הביגוד אותו הם רוכשים, על המצעים עליהם הם ישנים ולכן חשוב להבין את המקור למחלה ולנסות למנוע אותה או לפחות למזער את ההתפרצויות שלה.

 

 

האופי שבו המחלה מתפזרת ומופיעה גוף תלוי וקשור לגיל של המטופל 

  • במצבים שבהם מתגלה אסתמה של העור אצל תינוקות (מגיל חודשיים ואילך) בדרך כלל תופיע הפריחה לרוב באזורי הראש והקרקפת, בעור הפנים, בנוסף לחלקים הישרים בגפיים (מרפקים ו/או ברכיים).
  • כאשר אסתמה של העור תופיע אצל ילדים (מגיל שנתיים ואילך) אזי המחלה נוטה להופיע כפריחה באזורים המתקפלים של הגוף – הצוואר, במרפקים של הברכיים, או בגומות ובמפרקים של המרפקים.
  • במצב שבו מופיע או מתגלה אסתמה של העור אצל מבוגרים, המחלה יכולה להופיע במגוון קליני רחב של תסמינים. מצד אחד, ייתכן כי יופיע תסמינים אשר דומים אצל ילדים – פריחה ועור מגרד באזורים המתקפלים בגוף. אך מצד שני, ייתכן כי גם יופיעו פריחות וגרדים באזור כפות הידיים או באזור העפעפיים, זאת בנוסף להפצה של המחלה בחלקים המיישרים בגפיים (מרפקים ו/או ברכיים).

ההשפעה של תזונה על אסתמה של העור 

אנשים אשר מאובחנים כחולים באסתמה של העור הם בעלי רגישות גבוהה וסיכון רב יותר לסוג מזון מסויימים.

לעומת זאת, ישנו סיכון קטן למדיי עד לנדיר שאכילה וחשיפה אל סוגי מזון כאלה יחמיר את מחלה זו. לפי מחקרים רבים, מניעה של אכילת מאכלים אלה לא ישפיע כלל על מצב העור. במדיה ואתם רוצים להמנע מאכילה או חשיפה לסוג מאכל מסויים, מומלץ בחום להתייעץ על כך עם רופא מומחה בנושא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר